Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Jsem certifikovaný účetní!


Datum: 24. května 2019

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Dne 15.5.2019 jsem slavnostně převzal certifikát vydaný Svazem účetních a stal jsem se oficiálně certifikovaným účetním.


Se studiem jsem začal v květnu 2014 a poslední zkoušku jsem složil v prosinci 2018. Původně jsem předpokládal, že studium dokončím za jeden rok, ale to byla velmi naivní představa. Cesta k certifikátu byla nakonec mnohem trnitější.

První komplikace nastala, když mi nebyla uznána předchozí praxe vykonávaná v advokátní kanceláři mého tatínka. Komise došla k závěru, že zde jsem nemohl získat dostatečné pracovní zkušenosti.

V prosinci 2014 jsem tedy začal vykonávat řízenou praxi v rámci mého podnikání ve vlastní účetní firmě. Rád bych velmi poděkoval Ing. Michalovi Kadlecovi, že byl ochotný pro mě za velmi přijatelnou cenu vykonávat funkci konzultanta. Řízená praxe trvala tři roky a poté mi již komise praxi uznala.

Pokud jde o zkoušky, tak nejmenší problémy jsem měl s předmětem Profesní chování a komunikace, ze kterého jsem získal bez větších obtíží 83 bodů. Naproti tomu předměty Manažerské finance a Finanční účetnictví a výkaznictví jsem opakoval více než jednou a za úspěšnou zkoušku jsem získal pouhých 50 bodů ze 100. Není se čemu divit, tyto předměty jsou považovány za nejdůležitější.

Studium v systému certifikace účetních považuji za velmi užitečné a velmi mi pomohlo. Rozhodně to ale neznamená, že usnu na vavřínech. V letošním roce sice plánuji odpočinout si od zkoušek, ale na příští rok mám v úmyslu zkusit složit kvalifikační zkoušky daňového poradce. Původně jsem se sice chtěl zdokonalit spíše ve finančním řízení, ale to bych ve své účetní firmě pravděpodobně nevyužil.

Zatím nevím, jak se budu vzdělávat poté. Možností je mnoho. Mohu například zkusit splnit podmínky pro členství v relevantních profesních komorách na Slovensku, přihlásit se do systému ACCA nebo absolvovat některý z korespondenčních kursů v Německu (například z již zmíněného finančního řízení). A samozřejmě budu chodit i nadále na semináře.