Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Zákaz používání mobilů na šachových turnajích vs. EET


Datum: 6. dubna 2019

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Dlouho jsem na svém blogu nic nezveřejnil. Měl jsem mnoho práce s účetními závěrkami a jednorázovými zakázkami týkající se zpracování daňových přiznání. Navíc jsem po večerech hodně hrál šachy. A právě šachů se částečně bude týkat můj dnešní příspěvek.


Zákaz používání mobilních telefonů má s EET společného to, že se určitým způsobem obě tato pravidla vyvíjela v souvislosti s technickým pokrokem. Zatímco zhruba na přelomu tisíciletí vedlo k prohře šachové partie pouze zazvonění mobilního telefonu, od července 2014 hráč vůbec nesmí mít mobilní telefon u sebe při vážné partii a musí jej mít například v batohu.

Také státní regulace evidence tržeb se změnila. Již v 80. a 90. letech musely mít některé skupiny podnikatelů státem schválenou elektronickou registrační pokladnu. V dnešní době to již státu nestačí a požaduje on-line evidenci.

Přesto si myslím, že tato dvě pravidla nejsou tak úplně srovnatelná. Jde hlavně o to, že zákaz používání mobilních telefonů nebyl v ČR ani jiné rozumné zemi spojen se štvavou kampaní proti závodním šachistům a všichni hráči nebyli a priori označeni za švindlíře a podvodníky. Andrej Babiš a jemu věrní lidé naproti tomu cíleně útočili na hospodské, maloobchodníky a hoteliéry a nespravedlivě je osočovali z úmyslné neochoty platit daně, aniž by měli jediný konkrétní důkaz, že se takto chová každý z nich.

Proto se zákazem používání mobilních telefonů na šachových turnajích nemám sebemenší problém. Trochu jsem se samozřejmě bál, že rozhodčí budou často šacovat hráče a na turnajích bude špatná atmosféra. Nic takového se ale na českých ani zahraničních turnajích neděje a nikomu toto pravidlo šachy neznechutilo.

S EET ale i nadále hluboce nesouhlasím, protože naprosto zbytečně šikanuje lidi, kteří chtějí něco vybudovat, a bere jim chuť podnikat.