Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Důvodová zpráva k novele zákona o evidenci tržeb


Datum: 20. ledna 2019

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Dnes jsem si s velkým znechucením přečetl důvodovou zprávu k novele zákona o evidenci tržeb, na kterou mě odkázala prezentace ze semináře o změnách v legislativě pro letošní rok pořádaném pány Tomášem Líbalem a Ing. Petrem Koutem, CSc. ze dne 12.12.2018.


Novela reaguje na nález Ústavního soudu Pl. ÚS 26/16, který část zákona o evidenci tržeb zrušil na konci roku 2017, takže evidenci tržeb povinně nepodléhají platby kartou a EET se nezačala vztahovat již od loňského roku například na řemeslníky nebo svobodná povolání. O tom jsem se podrobněji zmínil v článku z února 2018.

V rámci zhodnocení vlivu na počet podnikatelů Ministerstvo financí uvádí, že počet podnikatelů, kteří kvůli EET ukončili činnost, je minimální. To ale rozhodně nepovažuji za argument. Samozřejmě nikdo nepopírá, že drtivá většina podnikatelů EET navzdory určitým nepříjemnostem nakonec ustála, a já jsem za to upřímně rád. To ale rozhodně neomlouvá stát za šikanu podnikatelů. Pokud Vaše dítě bude silnější spolužák nutit, aby mu lízalo boty, budete snad považovat za argument, že to přece zvládne každý?

Dalším argumentem státu je, že náklady podnikatelů na EET jsou minimální, neboť lze využít například bezplatnou aplikaci pro chytrý telefon nebo tablet. Každý, kdo někdy používal podobné zařízení (hlavně v nižší cenové kategorii) mi ale jistě dá za pravdu, že tyto přístroje jsou velmi poruchové a nespolehlivé. Pokud tedy se chce podnikatel vyhnout technickým problémům, které poměrně často vedou k pěticiferné pokutě, musí stejně investovat mnohem více peněz do mnohem dokonalejšího zařízení.

Stát se následně chlubí, kolik díky EET vybral na daních. Zaprvé ale to vůbec nemusí být pravda, protože to může být způsobeno také například ekonomickým růstem nebo nízkou nezaměstnaností. A zadruhé si vůbec nemyslím, že stát potřebuje vybírat více a více peněz na daních. Měl by spíše méně utrácet za nesmysly a pak by mu bez problémů stačily poloviční příjmy.

Dále se stát chlubí, že podle průzkumu veřejného mínění většina občanů hodnotí EET pozitivně. Jednak ale nepovažuji za příliš seriózní argumentovat průzkumy veřejného mínění, protože je všeobecně známo, že se dají zařídit tak, aby dopadly podle představ objednatele. Něco podobného naznačoval ve známém citátu již Winston Churchill. A zadruhé mě tento výsledek zas tak moc nepřekvapuje, protože většina Čechů volí strany typu ANO, KSČM nebo SPD a přeje si, aby se demokratická pravice vůbec nedostala do Parlamentu a strany méně demokratické měly absolutní moc.

Zbytek důvodové zprávy nebyl příliš čtivý a zajímavý, a také jsem na jeho podrobné čtení neměl žaludek.

Na závěr bych rád apeloval na čtenáře tohoto článku, aby nevěřili těm tolik omílaným nesmyslům, že EET narovnává podnikatelské prostředí. To ani není cílem tohoto zákona. Tím je poštvat zaměstnance proti podnikatelům a naopak, aby naši mocní měli „klid na práci“.