Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Má EET nějaké výhody?


Datum: 1. prosince 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha
Dnes uplynuly přesně 2 roky od spuštění EET v České republice. V tomto článku se zkusím zamyslet nad tím, zda podnikatelé mohou tuto nepříjemnost nějak využít ve svůj prospěch.


Výhodou může být například to, že EET přiměla podnikatele zmodernizovat svůj pokladní systém. Předtím evidovali tržby za pomoci tužky a papíru nebo sice měli elektronickou pokladnu, ale ta EET nepodporovala. Pokud si koupili nějaké sofistikované pokladní zařízení, umožňuje jim to sledovat spoustu zajímavých informací o svých zákaznících (například o které produkty je větší zájem nebo ve kterou denní dobu zákazníci nejčastěji nakupují).

K tomu samozřejmě není nutné, aby pokladna měla nepřetržitý přístup na internet. Bohatě by tedy stačilo nařídit pořízení registrační pokladny jako takové, případně elektronickou evidenci tržeb zavést jako dobrovolnou.

Pokud si určitý podnikatel rozumí s moderními technologiemi, může mu za určitých okolností registrační pokladna usnadnit práci, například kontrolu stavu hotovosti nebo evidenci příjmů pro daňové účely. Může to také poměrně výrazně snížit cenu za vedení účetnictví, které bude méně pracné. Registrační pokladna také snáze brání krádežím hotovosti ze strany zaměstnanců, neboť stav hotovosti v pokladně je daný.

Podnikatel, který řádně eviduje tržby, má také poměrně velkou šanci, že se vyhne daňové kontrole. Ta může brát podnikateli mnoho času na jeho hlavní činnost. Je samozřejmě na druhou stranu třeba počítat s takzvanými kontrolními nákupy, kdy úředníci kontrolují plnění povinností spojenými s EET a někdy za jejich porušení dávají nepřiměřeně vysoké pokuty.

Navzdory tomu všemu si myslím, že by slušným lidem bylo bez EET mnohem lépe. Žádný stát nemůže dlouhodobě prosperovat, když si v něm lidé nedůvěřují a každý každého podezírá z nekalých úmyslů.