Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Zamyšlení na téma populismus


Datum: 13. září 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Ve svém příspěvku ze dne 23.10.2017 jsem vyjádřil názor, že ODS a TOP 09 se poučily ze svých chybných kroků v Nečasově vládě, které spočívaly v nesmyslném zvyšování přímých i nepřímých daní a sociálně necitlivých úsporách na veřejných výdajích. Bohužel musím konstatovat, že jsem se hluboce mýlil. Tyto strany se momentálně nezmohou na nic jiného než nadměrné používání nebo spíše zneužívání slova populismus.


Pravice se poslední dobou vymezuje vůči prakticky všem vládním návrhům, které mají zlepšit životní úroveň nižší a střední vrstvy, ať už jde o zvyšování minimální mzdy, slevy na dopravu pro studenty a seniory nebo proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnanců.

Pravice tvrdí, že tyto kroky jsou populistické. Ve skutečnosti mi ale připadá populistická spíše jejich rétorika. Podbízí se lidem, kterým vadí placení daní jako takové. Přitom v drtivé většině vyspělých zemí patří placení daní mezi ty nejzákladnější lidské povinnosti a nelze v žádném případě tvrdit, že tyto platby jsou úplně zbytečné.

Na výše zmíněných krocích současné vlády naproti tomu nevidím vůbec nic populistického. Jsou plně v souladu se základní rolí státu, kterou je sloužit a pomáhat lidem, hlavně těm slabším. Ať se to pravici líbí nebo ne, někteří lidé měli v životě menší štěstí a za svůj nepříznivý osud si nemohou sami. A tito lidé si pomoc ze strany státu zaslouží.

S velkým smutkem konstatuji, že demokratická pravice se svými postoji akorát zesměšňuje a dělá vše pro to, aby se v příštích parlamentních volbách vůbec do Poslanecké sněmovny nedostala. To rozhodně není dobré, protože rozhodně nechci, aby pan Babiš měl absolutní moc. V takovém případě by ji dříve nebo později začal zneužívat, ačkoli musím uznat, že zatím nic podobného nepozoruji.

Z ODS a TOP 09 jsem velmi zklamaný a v nejbližších volbách je rozhodně volit nebudu. Asi se připojím k mnoha svým vrstevníkům a dám šanci Zeleným nebo Pirátům.