Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

On-line podávání daňových přiznání


Datum: 29. dubna 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

V týdeníku Ekonom č. 17/18 z tohoto týdne byl opět zveřejněn článek o tom, že současná ministryně financí Alena Schillerová plánuje výrazně zjednodušit podávání daňových přiznání fyzickým osobám. To jsem zmínil již ve svém článku ze dne 5.3.2018.


Tento systém funguje již delší dobu například v Estonsku, Norsku nebo Dánsku. Spočívá v tom, že stát poplatníkům předem vyplní v daňovém přiznání všechny osobní údaje, které si může zjistit sám například z veřejných registrů. Typickým příkladem je jméno, adresa nebo příjmy ze zaměstnání.

Poplatníci tedy sami nemusí vyplňovat téměř nic a zpravidla si dokáží vyplnit daňové přiznání sami za zhruba 10 minut.

Určitou nevýhodou ale je značná ztráta práva na soukromí. Aby mohl tento systém vůbec fungovat, musí mít stát ve zmíněných zemích přístup ke spoustě citlivých informací, například k zůstatkům na bankovních účtech.

Bude tedy naprosto nezbytné, aby informační systém finanční správy byl bezpečný a citlivé údaje byly ochráněny před zneužitím. Je ale všeobecně známo, že v České republice nejsou plnění veřejných IT zakázek příliš kvalitní, takže v tomto směru jsem spíš skeptický.

V těchto zemích se ale značně zefektivnil výběr daní pro poplatníky i stát a mohly se v nich snížit stavy na finančních úřadech. Stát tedy ušetří relativně mnoho peněz, které může použít na důležitější veřejné výdaje, například na zvýšení platů učitelům.

Ministerstvo financí vypadá, že je celkem odhodlané tento systém prosadit. Mám pocit, že paní ministryně to myslí upřímně. Se získáním podpory by vláda neměla mít problém, protože s tímto systémem určitě souhlasí například Piráti nebo ODS. Na základě svých zkušeností s českou politickou scénou ale počítám s tím, že se tato změna bude neustále odkládat v tomto volebním období asi ještě prosazena nebude, pokud vůbec.