Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Moje loňské výlety po stopách rytíře Christiana


Datum: 20. dubna 2018

V minulém příspěvku jsem se zmínil o duševní hygieně a o tom, jak je důležité umět odpočívat. Proto jsem se rozhodl pojmout dnešní příspěvek poněkud odlehčeně a místo psaní o odborných tématech popsat dva své prodloužené víkendy loňského roku.


V roce 2015 jsem se zúčastnil šachového turnaje v Magdeburgu a sháněl nějakou beletrii v němčině. Byla zrovna neděle, takže velké knihkupectví bylo zavřené a otevřeno bylo pouze v menších provozovnách. Například v jedné trafice na nádraží. A jediná kniha v originále (nikoli překlad) byla pátý díl ságy z 12. století o porodní bábě Martě od Sabiny Ebertové.

Tato kniha mě natolik zaujala, že jsem si v roce 2016 koupil první dva díly v češtině. Tam jsem se dozvěděl o hlavních postavách více.

Porodní bába Marta byla manželka rytíře Christiana, který založil v Sasku osadu Christiansdorf (později byla povýšena na město Freiberg) a věrně sloužil míšeňskému markraběti Otovi.

Markrabě Ota měl dva syny. Když to pojmu černobíle, starší Albrecht byl zlý a mladší Dietrich byl hodný. Po smrti Oty zdědil Albrecht míšeňskou marku a Dietrich vládl v oblasti Weissenfelsu.

Později se rozhodl svého bratra, který vládl svým poddaným krutě, svrhnout a uzavřel kvůli tomu spojenectví s durynským lankrabětem, který vládl v Eisenachu. Dokonce se kvůli tomu musel oženit s osmiletou holčičkou, takové byly tenkrát poměry.

Řekl jsem si, že by nebylo špatné poznat všechna tato města více. Proto jsem se v dubnu 2017 bezprostředně po daňové sezóně vypravil do Drážďan a podnikl cestu do Freibergu a Míšňe. Na přelomu dubna a května stejného roku jsem vyrazil do Weissenfelsu a Eisenachu.

Ve všech těchto městech mě zajímala zejména historická centra a místní muzea. Obojí mě velmi zaujalo. Jenom jsem byl trochu zklamaný z toho, že se muzea zabývala pouze novodobou historií a ne tou starší, která byla popisována v těchto knihách.

I tak tyto lokality považuji za velmi dobrý tip na výlet.