Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Moje duševní hygiena


Datum: 10. dubna 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha
V českém systému certifikace účetních jsem získal nejvíce bodů (83) z předmětu Profesní chování a komunikace. Tento předmět je přinejmenším stejně důležitý jako odborné ekonomické předměty, protože externí účetní by měl umět nejen vyplňovat výkazy, ale také jednat s lidmi.


Poslední kapitola učebnice, která se již dávno k přípravě na tuto certifikační zkoušku nepoužívá, ale byla jistě velmi kvalitní, se zabývala duševní hygienou. Nebudu Vás zatěžovat s obecnými doporučeními zmíněnými v učebnici, protože stejně si každý musí najít vlastní způsob jak se vypořádat se stresem.

Obecně ale platí, že člověk by se neměl zabývat pouze prací a studiem, ale měl by mít také nějaké volnočasové aktivity, které mu pomáhají přijít na jiné myšlenky. Mně v tomto směru v poslední dobou velice pomáhají šachy, ale radost mi dělá také pěší turistika, kultura a cestování v rámci ČR i do cizích zemí.

Šachy hraji závodně již déle než 20 let. Nikdy jsem v nich nebyl příliš dobrý a mám pouze druhou výkonnostní třídu. Od té doby, co jezdím na šachové akce bez dozoru, ale mám šachy rád opravdu hodně.

Přelomovým turnajem byly loňské soutěže družstev v Pardubicích, kdy jsem sice neuhrál mnoho bodů, ale všech 7 partií se mi velice povedlo, což mi navodilo o to větší chuť hrát šachy.

Dalším významným turnajem byl letní turnaj v Kielu, kde jsem se dozvěděl o skvělém časopisu Rochade. Krátce po návratu jsem se rozhodl, že si jej předplatím a začnu trénovat. Od té doby jsou moje partie mnohem zajímavější a jednou možná přijdou i přesvědčivé výsledky.

Pěší turistiku provozuji zejména proto, že nejsem příliš dobrý v plnohodnotných sportech, ale pro své zdraví potřebuji fyzickou aktivitu úplně stejně jako kdokoli jiný. Vzhledem k tomu, že nemám řidičský průkaz a preferuji chodit sám, abych byl svobodný a nikdo mě netlačil k větším nebo menším výkonům, chodím raději do okolí okresních měst než do hor.

Z kulturních akcí navštěvuji zejména koncerty, činohry a muzea. Velice mohu doporučit například představení Famílie, které se hraje zejména o Vánocích a pomůže lidem získat určitý nadhled na stresové situace v tomto období.

Všechny tyto aktivity lze provozovat nejen v Praze, ale i v mnoha jiných českých městech, eventuálně také v zahraničí. To se vyplatí zejména tehdy, když má člověk velmi náročné období v zaměstnání nebo vlastní firmě a potřebuje změnit prostředí. Bohužel ale externí účetní nemůže dost dobře někam odjet na delší dobu než 1 týden (kvůli nesmyslně krátkým lhůtám pro reakci na výzvu o kontrolním hlášení).

Pokud člověk umí nejen poskytovat kvalitní služby, ale i odpočívat, zlepší se do značné míry jeho duševní pohoda i kvalita jeho práce.