Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Funkce SVYHLEDAT a VVYHLEDAT v Excelu


Datum: 14. března 2018

Toto pondělí jsem úspěšně složil certifikační zkoušku z Excelu (Microsoft Office Specialist). Přiznám se, že se mi to povedlo až napodruhé, protože tato zkouška je velmi složitá. To mě však alespoň motivovalo zúčastnit se dvoudenního školení o pokročilých funkcích Excelu.


Uživatel potřebuje občas roztřídit větší množství údajů podle určitých kritérií (například číselných). Já jsem si takhle kupříkladu rozčlenil hodnoty svého obratu a měsíční soukromé spotřeby.

K tomuto účelu lze samozřejmě použít funkci KDYŽ, ale ta je u většího množství kritérií značně neefektivní a nepřiměřeně časově náročná. Vhodnější je tedy využít funkci SVYHLEDAT nebo VVYHLEDAT.

Anglický ekvivalent je VLOOKUP a HLOOKUP, německý SVERWEIS a WVERWEIS.

První, co je třeba v takovém případě učinit, je vypsat požadovaná kritéria na zvláštní list. Následně zadáme požadované údaje do parametrů funkce.

Do první kolonky (Hledat) zadáme buňku, kterou máme začlenit podle daných kritérií. Do druhé (Tabulka) uvedeme buňky, ve kterých jsou zadána kritéria. Do třetí (Sloupec nebo Řádek) napíšeme pořadové číslo sloupce, ve kterém je uvedena požadovaná hodnota daného kritéria. V posledním sloupci (Typ) bude hodnota PRAVDA nebo NEPRAVDA.

Samozřejmě ale nesmíme zapomenout na to, že před řádkem i sloupcem buněk uvedených ve druhé kolonce musí být značka dolaru, jinak se souřadnice tabulek posunou v případě, že budeme chtít posoudit sousední buňky.

Jsem rád, že jsem byl u zkoušky úspěšný. Rozhodně ale neusnu na vavřínech a budu v této certifikaci pokračovat až do kvalifikace Microsoft Office Master.