Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Plány současné vlády v oblasti daní


Datum: 5. března 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Současná vláda sice nemá důvěru Parlamentu, ale i tak plánuje poměrně velké změny nejen v oblasti daní. Samozřejmě mi na ní však vadí spíše úplně jiné věci, které jsem rozebíral ve starších článcích. Koneckonců když vládla v roce 2006 pravicová opozice, tak také neměla důvěru a postupovala zhruba stejně. V tomto článku se zaměřím na plánované změny v daňové legislativě, které jsem v posledních dnech vyčetl v týdeníku Ekonom (konkrétně v letošních výtiscích 3, 8 a 9) a vyslechl ve zpravodajství České televize.


Poměrně výrazně se mají měnit sazby daně z příjmů fyzických osob. Jde o to, že dojde ke zrušení superhrubé mzdy zavedené Topolánkovou vládou a odvody zaměstnavatele se již nebudou danit jako příjem. Samozřejmě se odpovídajícím způsobem zvýší sazby daně, ale i tak většina poplatníků zaplatí o něco nižší daň.

Momentálně se vláda přiklání k sazbám 19 a 23 procent a předpokládá se i podpora opozičních stran napravo od středu. Naproti tomu sociální demokracie požaduje, aby fyzické osoby s vysokými příjmy platily mnohem větší sazbu.

Dlouhodobějším plánem současné ministryně financí Aleny Schillerové je prosadit úplně nový zákon o daních z příjmů, jehož proklamovaným cílem je zjednodušení a zpřehlednění této daně.

Vzhledem k informaci týdeníku Ekonom, že nový zákon bude mít kolem tisíce paragrafů, ale mám o naplnění tohoto cíle určité pochybnosti. Velkou nevýhodou bude také skutečnost, že v daňových řízeních již nebude možno argumentovat dosavadní judikaturou v oblasti této daně.

Poměrně pozitivním cílem je ještě větší elektronizace správy daní, která umožní každému trochu počítačově gramotnému poplatníkovi vyplnit daňové přiznání snadno a rychle na internetu i bez externí účetní. Tuto vizi má také například Česká pirátská strana a podobný systém funguje již delší dobu například v Estonsku.

S tímto cílem souvisí také výměna zcela zastaralého informačního systému daňové správy, který fungoval ještě v pro mé vrstevníky tolik známém MS-DOSu. Oba plány na mě ale v této zemi působí spíše idealisticky než realisticky.

Ministerstvo financí údajně plánuje více proklientský přístup správců daní Plánuje se například zavedení call centra, které bude zdarma odpovídat na dotazy v oblasti daní. Je samozřejmě otázka, jak moc je toto tvrzení myšleno upřímně.

Toto všechno budu s velkým zájmem sledovat. Pro naší účetní firmu jsou časté změny v legislativě velkou výzvou. Existují ale i externí účetní, které toto zatěžuje a kteří si i tak potřebují vydělat na své životní potřeby. S ohledem na ně bych uvítal větší stabilitu daňového systému. Pro mnoho podnikatelů je to důležitější než výše daní.