Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Aktuality v DPH pro letošní rok


Datum: 26. ledna 2018

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Dne 22.1.2018 jsem byl na semináři o aktualitách v DPH pro letošní rok. V tomto příspěvku rozeberu ty nejdůležitější.


Dne 22.1.2018 jsem byl na semináři o aktualitách v DPH pro letošní rok. V tomto příspěvku rozeberu ty nejdůležitější.

Podle nového evropského judikátu C-288/16 není subdodávka přepravních služeb osvobozena od DPH, i když jde o přepravu do EU.

Jako reakce na nález Ústavního soudu o kontrolním hlášení přibyly do zákona o DPH oficiální požadavky na náležitosti kontrolního hlášení. Na formulář to ale nemá žádný vliv.

Došlo k novele stavebního zákona, podle které stavby, které nepodléhají kolaudaci (například kancelářské komplexy), nově nebudou muset být ani ohlašovány. To vedlo ke zrušení ustanovení, že prodej těchto staveb je po 5 let od prvního užívání stavby. Nové znění je tedy poněkud nepřesné, protože jej lze interpretovat i tak, že tyto transakce nejsou osvobozeny od DPH vůbec, ačkoli to tak evidentně myšleno nebylo.

Jak je vidět, v letošním roce k mnoha změnám v oblasti DPH nedošlo. Na semináři jsem se ale dozvěděl, že se v souvislosti s naším členstvím v EU připravuje rozsáhlá novela zákona s předpokládanou účinností od roku 2019. Zatím se moc neví, jak bude novela vypadat, ale rozhodně to budu sledovat.

V letošním roce bude mnohem důležitějším zákonem GDPR, které zpřísňuje pravidla pro ochranu osobních údajů. Seminář na toto téma bude příští úterý a určitě tam získám podklady pro nějaký další článek.