Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Zamyšlení nad prvním výročím EET


Datum: 1. prosince 2017

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha
Dnes uplynul přesně rok ode dne, kdy odstupující vláda ČR začala bezohledně šikanovat poctivé drobné podnikatele elektronickou evidencí tržeb (EET). Ačkoli s tímto krokem hluboce nesouhlasím, rozhodně z toho nevyplývá, že schvaluji daňové úniky. Uznávám, že stát potřebuje přiměřené prostředky na financování veřejných služeb a nikdo z nás by asi nechtěl, aby za ně lidé museli platit tržní cenu. Na druhou stranu mi nepřipadá správné kvůli tomuto cíli nepřiměřeně zatěžovat slušné lidi a označit bez konkrétních důkazů určitou skupinu podnikatelů za zloděje na základě principů kolektivní viny. Co s tím?


Zastánci EET rádi argumentují, že registrační pokladny jsou všude ve vyspělém světě. Zaprvé to ale není pravda, neboť například ve Velké Británii o žádné takové povinnosti nevím a majitelé stravovacích a ubytovacích zařízení tam běžně vypisují účtenky ručně. A nevěřím té otřepané frázi, že lidé ve Velké Británii jsou a priori poctivější než v ČR.

A zadruhé stejný systém evidence tržeb jako v ČR nefunguje skoro nikde. Prakticky pouze v Chorvatsku a tam se s velkou ostudou ruší, neboť se naprosto neosvědčil. V jiných zemích s podobným režimem mají registrační pokladny, které mají tu výhodu, že nejsou vázané na funkční internet. Navíc data o tržbách poplatníků nejsou kdykoli dostupná státním orgánům a ty je nemohou tak dobře zneužít v neprospěch podnikatele.

Myslím si tedy, že když už stát musí poplatníkům vnucovat k evidenci tržeb moderní technologie, měl by alespoň využívat například slovenský nebo polský systém, který přece jen poplatníky omezuje méně.

Dále si myslím, že od EET by mělo být úplně osvobozeno mnohem více drobných podnikatelů, než jak se prozatím navrhuje. Osobně bych osvobodil například úplně všechny neplátce DPH, protože ti mají tak nízký obrat, že si na nich stát stejně nic nevezme. A stálo by za to zvýšit nepříjemně nízkou hranici pro registraci k DPH z jednoho milionu například na dva.

A pokud jde o třetí a čtvrtou fázi EET, tak ta je podle mého názoru úplně proti zdravému rozumu. Poplatníci spadající do této fáze mají často tak málo hotovostních transakcí, že skutečně nemá smysl kvůli tomu komplikovat těmto podnikatelům život. Navíc například představitelům svobodných povolání brání v daňových únicích přísné etické kodexy jejich profesních sdružení.

Ať se nám to líbí nebo ne, volby 2017 nedopadly příznivě a EET pravděpodobně v nejbližší době zrušena nebude. Snad jednou skutečně bude pro drobné podnikatele lépe.