Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Proč si vedu evidenci příjmů a výdajů, i když nemusím?


Datum: 30. října 2017

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha

Skutečné výdaje jsem pro účely výpočtu daně z příjmů uplatňoval pouze v prvním roce podnikání, kdy se moje živnost teprve rozjížděla, a navíc jsem mohl financovat většinu firemních výdajů ze stavebního spoření. Od té doby uplatňuji výdaje procentem z příjmů a budu tak asi činit vždy, neboť až se budu chystat platit nájem za vlastní kancelář a zaměstnávat lidi, plánuji předtím založit společnost s ručením omezeným. I tak se ale vyplatí evidovat si firemní výdaje pro vlastní potřebu.


Hlavním důvodem je to, že díky své evidenci příjmů a výdajů v ekonomickém systému POHODA vím velmi dobře, jak na tom moje účetní firma je. Sleduji hlavně průměrné měsíční příjmy, výdaje a zisk. Zajímá mě také kolonka „Převody na osobní potřebu“, což je v podstatě ekvivalent mého čistého zisku. Mým cílem je maximalizovat obrat, neboť moje výdaje vesměs mají smysl.

Dalším důvodem je to, že se svojí účetní firmou mám velké plány. Chtěl bych výhledově zakládat pobočky v jiných městech a možná i v cizích zemích. Každopádně mám v úmyslu zaměstnávat jiné účetní, poskytovat jim přiměřenou odměnu za jejich práci a benefity a podporovat je v systému certifikace účetních, kterou možná dotáhnu do konce již v tomto roce.

To mě bude stát nemalé peníze, takže možná budu potřebovat úvěr, investici nebo dotaci. A člověk, který o podobné finanční injekci bude rozhodovat, možná přihlédne i k tomu, že mám přehled o svých příjmech a výdajích.

Pokud nemusím evidovat své výdaje kvůli státu, možná bych samozřejmě nemusel archivovat svoje faktury, účtenky a jiné účetní doklady. Přesto to dělám, neboť to mi dává přehled o tom, jakou konkrétní kancelářskou potřebu, odbornou knihu apod. jsem v minulých letech koupil a kolik korun tenkrát stála. Kdybych chtěl něco podobného evidovat v ekonomickém systému POHODA, bylo by to mnohem pracnější.

Jak je vidět, OSVČ by neměla vést evidenci příjmů a výdajů pouze kvůli státu, ale i pro ekonomické řízení své živnosti. Z podobného důvodu si eviduji soukromé výdaje, i když nejsem tak profesně deformovaný, abych si schovával soukromé účtenky. Ale o tom někdy v budoucnu.