Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Moje dojmy z představení Červený Kukiš aneb SORRY JAKO


Datum: 16. října 2017

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha
Normálně své dojmy z kulturních aktivit na těchto stránkách nezveřejňuji, protože si uvědomuji, že se to na firemní blog příliš nehodí. Dnes ale udělám výjimku, jelikož považuji za svoji morální povinnost vůči současným i potenciálním zákazníkům své účetní firmy trochu zasáhnout do volební kampaně, která vrcholí tento týden.


Představení se konalo v divadle Mana ve vršovickém husitském kostele svatého Mikuláše dne 10.10.2017, a to naposledy před volbami. Dozvěděl jsem se o něm zcela náhodou o týden dříve, když jsem ve stejném divadle navštívil jinou divadelní hru.

Jak napovídá již název, představení paroduje exministra financí a předsedu ANO Andreje Babiše. Jeho představitel v divadelní hře se jmenoval Ondřej Kukiš.

Nejprve je v něm stručně popisováno jeho dětství (mimochodem malého Ondřeje hrála dívka), kdy musel svého tatínka oslovovat „Čest práci, soudruhu!“ a ne „Ahoj, tati!“. Také zmínil, že by si přál být králem, a nenechal si vysvětlit, že v jeho zemi žádný král nevládne.

Následovalo několik rozhovorů s novináři, kdy Ondřej všude nosil červenou mikinu s kapucí a k novinářům se choval velmi agresivně. Také agitoval ve svém pořadu v televizi a v horní části jeviště se nacházeli televizní diváci, kteří se u toho vztekali.

Příběh skončil tím, že Ondřej se stal prezidentem a ukradl korunovační klenoty, aby si splnil svůj výše zmíněný dětský sen. Kromě toho zprivatizoval státní dráhy, zdražil jízdné a sjednotil Československo. Hlavně ale začali mizet vojáci Hradní stráže a nepohodlní novináři, z čehož trochu mrazilo.

Představení považuji za velmi zdařilou satiru. Nepředpokládám, že ve členské zemi NATO a EU to zajde tak daleko, jak bylo popisováno. Přesto na Vás apeluji, abyste se tento pátek nebo tuto sobotu zúčastnili parlamentních voleb a nevolili ANO, KSČM, ČSSD ani fašisty. Tyto volby budou velmi důležité, protože ve hře je nejen svoboda podnikání, ale především svoboda jako taková.

Na závěr bych rád srdečně pozval každého, kdo čte tento článek, na zítřejší protivládní demonstraci, která se uskuteční od 18:00 na Hradčanském náměstí. Budu tam.