Účto Voršilka

Opletalova 1535/4
110 00 Praha 1
• • •
t: 776 053 934
e: info@ucto-vorsilka.czEkonomický systém
POHODA


(c) 2014
Design: Branický grafický ateliér
a Tvorba INTERNETOvých stránek

Živnostníci nejsou paraziti!


Datum: 16. ledna 2017

Autor: Bc. Jiří Voršilka, Praha
V minulém příspěvku jsem shrnul možnost OSVČ uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Nyní bych se stručně zamyslel nad jedním všeobecně rozšířeným mýtem, se kterým hluboce nesouhlasím: Že živnostníci platí příliš nízké daně, a proto jsou to špatní lidé, kteří se úmyslně vyhýbají svým základním povinnostem.


Takto smýšlející lidé vycházejí z oficiálních statistik, podle kterých výnos daně z příjmů fyzických osob od OSVČ skutečně poněkud poklesl. Tyto statistiky jsou ale podle mého názoru velmi zkreslené, protože se do nich počítají i OSVČ s velmi nízkým obratem.

 

Je třeba si uvědomit, že výdajové paušály jsou v dnešní době opravdu velmi velkorysé. Základní sleva na dani z příjmů fyzických osob činí 24.840 Kč ročně a výdajový paušál u většiny živností je 60%.

 

Snadným výpočtem zjistíme, že živnostníci uplatňující tento paušál jsou zcela osvobozeni od daně z příjmů do částky 414.000,- Kč ročně, tedy téměř 35.000,- Kč měsíčně (u řemeslných živností je tato částka dvojnásobná, ale tam jsou skutečné výdaje samozřejmě poměrně vysoké).

 

Pokud má OSVČ velmi nízké firemní výdaje, zaručuje tento příjem často velmi dobrou životní úroveň a tento příjem jí stačí. Takových živnostníků je mnoho. Například ti, kteří se především starají o děti a domácnost a živnost jim slouží spíš jako podpora rodinného rozpočtu, neboť obživu zajišťuje druhý z manželů. Nebo lidé, kteří žijí sami, a proto si mohou dovolit velmi nízkou osobní spotřebu.

 

V každém případě nevidím sebemenší důvod, proč by živnostníci neměli využívat možnost daňové optimalizace, kterou jim dává zákon.

 

Dále bych poznamenal, že pokud někdo provozuje úspěšnou a zavedenou firmu, zpravidla změní právní formu podnikání z OSVČ na společnost s ručením omezením, neboť OSVČ na rozdíl od společníka s.r.o. ručí za firemní dluhy celým svým majetkem. Také toto oficiální statistiky poněkud zkresluje.

 

Na závěr bych rád zmínil, že minimální odvody za zdravotní a sociální pojištění OSVČ také nejsou zrovna dvakrát zanedbatelné (samozřejmě nejde-li o vedlejší zdroj příjmů). Za rok 2017 se velmi blíží čtyřem tisícům měsíčně (zdravotní pojištění 1.906 Kč a sociální pojištění 2.061 Kč), což je již pro mnoho OSVČ značnou zátěží (například pro ty, které začínají, které mají nerovnoměrné příjmy nebo jejichž živnost je v krizi).

 

Z výše uvedených důvodů považuji kritiku OSVČ, že platí příliš nízké daně z příjmů, mírně řečeno za velmi neoprávněnou.